Únor 11, 2018

O nás

ZO ČSS 6-21 Myotis je zakládající organizací České speleologické společnosti, která vznikla 12. 12. 1978. Byla založena jako Speleologický kroužek OSP Blansko v roce 1973.

Od počátku svého působení se pozornost členů naší ZO soustředila především na oblast vilémovicka.

Prvními pracovními lokalitami byly  jeskyně  Verunčina a  Propástka  v pravé stráni Suchého žlebu pod macošskými serpentinami. Výzkumné práce měly ověřit existenci volných podzemních prostor v průběhu předpokládaných podzemních toků Ostrovských, Krasovských a Vilémovických vod. Hloubení průzkumné šachtice bylo ukončeno v hloubce cca 30 m v sedimentech, bez dosažení volných prostor.

Další lokalitou byl opuštěný ponor „1A“ a periodický „Ponor“ u obce Žďár na samé hranici krasového území. Ponor 1A překvapil nečekaným bludištěm úzkých těžce průlezných chodbiček, které znemožnily další průzkumné práce. Lokalita „Ponor“ je opakovaně zanášená sedimenty přívalových vod. Je to náročné pracoviště, ovšem s perspektivou volných prostor směrem k obci Sloup.

Hlavními pracovními lokalitami však jsou závrty V Člupku  a Agris na Harbešké plošině. Tyto lokality mají naději stát se klíčovými pro vyřešení neznámého odtoku Harbešských a Vílémovických podzemních vod do Malého výtoku a říčky Punkvy.

V rámci své činnosti skupina vybudovala z asanačního domku (získala v roce 1994 od OÚ Vilémovice) ve Vilémovicích solidní základnu, která je významnou podporou pro intenzivní speleologickou činnost a provozuje amatérské speleomuzeum

 

774 total views, 1 views today

2 komentáře u „O nás

 • Ahoj pratele,

  nejak jsem zavital na Vase www stranky a hned v uvodnim clanku „O nas“ mne zarazily dve prvni vety: „ZO ČSS 6-21 Myotis je zakládající organizací České speleologické společnosti, která vznikla 12. 12. 1987. Byla založena jako Speleologický kroužek OSP Blansko v roce 1983.“

  Jakozto pametnik tech dob, vim, ze CSS byla zalozena 12. prosince 1978 (od te doby jsem clenem CSS – puvodne ZO 7-02 CSS „Hranicky kras“ Olomouc), takze tedy kdyz jste vznikli jako Speleologicky krouzek OSP Blansko v r. 1983, nemuzete byt „zakladajici“ organizace. Mozna jde jen o nejaky preklep, ale tak jak je to napsane to bohuzel nema logiku. Verim, ze si to opravite a date mi vedet, at se ta zahada vysvetli. Predem diky.
  „Zdarbuh!“
  Frano Sabbath Travenec
  ZO 6-23 CSS „Aragonit“

 • Ahoj Sabdathe
  Omlouvám se za překlepy v dataci
  Věta bude opravena do znění:
  ZO ČSS 6-21 Myotis je zakládající organizací České speleologické společnosti, která vznikla 12. 12. 1978. Byla založena jako Speleologický kroužek OSP Blansko v roce 1973.

  Moc děkuji za upozornění
  Jan Kelf Flek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.