Jeskyně, kras a my všichni, autor: Kelf

Když přijdu domů unavený a vyčerpaný z dnešní uspěchané doby, nechci o ničem přemýšlet a už vůbec nic dělat, vezmu do ruky jednu z mnoha obrazových publikací a začnu se v myšlenkách toulat. Mnohdy je to s nádhernou knihou Igora a Jiřiny Audyových „Čas a kámen“.

Když jsem byl vtažen do příprav této výstavy pochopil jsem, co mi v této knize chybí. Není to v kvalitě, ani v obsahu, ale v názvu „Čas a kámen“. A co my? My všichni, kteří milujeme kras, kterým se staly jeskyně životní nutnosti — drogou.

Jistě že, každý chápe kras a své místo v něm poněkud jinak. Jeden je jeskyňář v tom původním a opravdovém slova smyslu. kope, hrabe, tahá kamení, bláto a někdy i trochu objevuje. Druhý je nadšený speleoalpinista , další fotograf atd. To je v pořádku a má to tak být. Za ta léta co se v krasu pohybuji jsem poznal řadu postav a postaviček, které tvoří známou historii krasového bádáni, ale i ty, kteří přes své obrovské nadšení a práci v krasu byli rychle zapomenuti.

Proto jsem nazval toto výstavu „Jeskyně, kras a my všichni“, abych se alespoň pokusil připomenout, že krásu podzemí, jeskyní a celého krasu netvoří, alespoň pro mne, jen čas a kámen, ale i my všichni. Náš společný zájem, naše kamarádství a přátelství, které nám umožňuje neúnavně pokračovat v těžké objevitelské a průzkumnické práci, tak skoupě odměňované úspěchy. Příroda až příliš střeží svá tajemství. Snad je to dobře. Domnívám se že, úkolem speleologa-jeskyňáře není jen kopat a objevovat, ale studovat, porozumět a hlavně chránit. Je v krasu mnoho neznámého, které pokud má být objeveno, bude vyžadovat ještě více přátelství, ještě více znalostí a porozumění krasu.

Mnoho smělých a odvážných plánů silných a aktivních skupin ztroskotalo jen na tom, že nad přátelstvím a důvěrou zvítězilo nedorozumění a následně nepochopitelná zloba a zášť. Kamarádství je nejdůležitější podmínka úspěšné práce v krasu. Já si proto myslím „Jeskyně, kras a my všichni“.

Posláním této výstavy není odborné představení činnosti v krasu, ale připomenuti, že jeskyně nejsou jen díra ve skále proplouvaná lodičkami, ale pozoruhodný podzemní svět spojený s historií a činností lidi, kteří si říkají jeskyňáři. Pokud toto pochopí i náhodný návštěvník, pak výstava splnila svůj účel. Domnívám se, že organizátoři a spolupachatelé této výstavy si zasluhují za svůj čin obdiv a poděkování Samozřejmě i poctu nejvyšší. pochvalu před nastartovanou karbidkou.

Ing. Jan Flek
odd. ochrany jeskyní
AOPK

 1,121 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..