Můstek do propasti Macocha

Chcete pohlédnout znovu z dnes už historického spodního můstku do propasti Macocha?

Tato možnost opravdu existuje. Ke zhlédnuti světoznámé propasti z historického torza můstku stačí pouze v rámci výletu do Moravského k navštívit obec Vilémovice, kde přímo na návsi najdete speleomuzeum budované od roku 1998 ZO České speleologické společnosti 6-21 Myotis ve spolupráci s OU Vilémovice.

Právě zde byla v jedné místnosti umístěna vysutá část můstku, která sloužila k nástupu na 80 metrů dlouhý a 2700 kg vážící ocelový žebřík instalovaný v roce 1913 v době výzkumu propasti skupinou pod vedením dr. Absolona. Můstek byl vybudován v roce 1899, aby sloužil návštěvníkům více než sto let. V roce 2000 byl spodní můstek Z důvodu narušení statiky uzavřen, rekonstruován a nahrazen můstkem novým.

Po upozornění na likvidaci starého můstku ing. Miroslavem Janíčkem, vedoucím Správy jeskyni MK, při jeho návštěvě muzea ve Vilémovicích a na základě jeho nabídky a zájmu využit ho v rámci našich možnosti alespoň jako muzeální exponát. Následně došlo k dohodě s kolegy jeskyňáři ze ZO 6-04 Rudické propadáni, kteří se podíleli na přestavbě.

Můstek byl okamžitě vynesen a dopraven do Vilémovic. Zde byl rekonstruován do přijatelného stavu a umístěn v muzeu. Ovšem to je jen minimum z toho, co v tomto určitě nejlepším ryze amatérském speleomuzeu v ČR můžete zhlédnout. Vedle ukázek historického dění, osobností a nálezů z výzkumů v Moravském krasu zde nalezne i výstavky paleontologie, archeologie, geologie a mineralogie, a to nejen od nás, ale i ze zahraničí. Těšíme se na vaši návštěvu.

Amatérské speleomuzeum
Zdeněk Pinďa Hasmanda

Týden u nás, Blansko
14.08.2002

 587 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..