Napouštěcí pokus – Propástka u Verunčiny jeskyně 1.11.2014, autor: Aleš

Propástka u Verunčiny jeskyně – nachází se hned vedle Verunčiny jeskyně, tedy asi 250 metrů za horní závorou do Suchého žlebu. Bádá se tam už desítky let. Jeskyně se řídí heslem – co si nevykopou, to jim nedám.
Když jsem do ní přišel poprvé, měla už tři patra a celkovou hloubku 26m. Slovo „patra“ v tomto případě znamená spíš jakési úrovně vykopané v sedimentech. To bylo před 10 lety a od té doby proběhly kopací pokusy na dvou místech vždy horizontálně někde při skalní stěně. Ten vytrvalejší má délku 12m. Kromě toho jsme zkusili hloubit sondu v nejhlubším místě jeskyně svisle dolů. Při měření jeskyně v r. 2010 měla sonda hloubku 8m a v r. 2014 narostla hloubka na asi 14m. Toto se změřit nepodařilo, protože někdo z nás si asi myslel, že Newtonův gravitační zákon se dá snad obkopat a tak poslední měřená hloubka sondy v říjnu 2014 byla 11,5m.
Práce v takových hloubkách byly ale obtížné a hlavně nebezpečné, proto už minulý rok jsme se rozhodli, že do sondy pustíme vodu a ta by nám mohla něco napovědět. Letos se končně podařilo akci uskutečnit. Vody jsme chtěli minimálně 15m3, takže místo mobilní cisterny jsme zvolili raději nabídnuté statické nádrže obce Vilémovice na zavlažování fotbalového hřiště. O objemu dohromady přes 30m3 splnily požadavek hned 2x. Víc práce nás tím pádem čekalo s hadicemi. Těch se natáhlo něco přes půl kilometru a poděkování za půjčení patří především hasičům z Blanska, dále skupině Tartaros (Kubovi a Gasovi), v záloze byly ještě nevyužité hadice SDH Vilémovice a v případě potřeby by nám vyšla vstříc i skupina Plánivy.
V sobotu 1.11.2014 akce vypukla. Lidí se sjelo celkem dost, takže už kolem poledne zapínáme čerpadlo a za 30 minut už z jeskyně hlásí, že sonda je plná. Kontroluji stav vody v nádržích a zjišťuji, že původní odhad byl poměrně přesný – sonda pojmula zhruba polovinu vody a po krátké diskusi se rozhodujeme čerpat dál. Nakonec po 65 minutách jsou nádrže prázdné a voda v jeskyni vystoupala do celkové výše zhruba 20m. Ihned byl patrné klesání hladiny a při kontrole po 24 hodinách byla už půlka vody pryč. Dá se předpokládat, že odtekla kompletně za 2 dny. Znovu slézt dolů jsem se odvážil až 6.12.2014. Dno sondy bylo o metr výše než před napouštěním, zato se ale na dně vymlela síňka o rozměrech (odhad) 3x2x1,5-2m. Část materiálu tedy byla odplavena, bohužel není zjevné kudy. Sedimenty na dně i stěny sondy jsou už téměř suché.
Já osobně tedy ani po tomto pokusu nejsem chytřejší. Současná hloubka jeskyně od vchodu je zhruba 36 metrů, z propástky se tedy stala už slušná propast. Pokud vím, je to už dlouho jediná lokalita, kde se ještě někdo snaží vyvrátit teorie „starých“ jeskyňářů, že v těchto hlubokých úrovních pod Suchým žlebem už velké volné dutiny nejsou. Že nenajdeme ani Bublova jezera, ani koridory Vilémovických vod z Harbešské plošiny. Že tyto úrovně jsou už prostě navždy ucpané, jak napovídají jeskyně Srnčí, Kravská, Nejezchlebův lomek či Kalovy propasti. Přijďte se někdy podívat a řekněte, co si myslíte. Má smysl v Propástce vynakládat ještě nějaké úsilí?

Autoři fotografií: Luboš a Dušan.

Děkujeme všem zúčastněným – za zapůjčení a transport hadic, za vodu, či za pomocnou ruku.

Zároveň žádám naše pamětníky, aby zavzpomínali a dopsali k lokalitě její stručnou historii.

Termín: 1.11.2014

 672 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..