V Moravském krasu našli v závrtu slavného hokejisty propast – Vladimír Klepáč, Právo

https://www.novinky.cz/domaci/501995-v-moravskem-krasu-nasli-v-zavrtu-slavneho-hokejisty-propast.html

Propast, která je zatím zmapována do hloubky 33 metrů, ale mohla by být až 120 metrů hluboká, objevili v neděli jeskyňáři u Vilémovic na Blanensku v centru chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras. Našli ji v Ševčíkově závrtu, který připomíná bývalého československého hokejového útočníka Františka Ševčíka (1942-2017).

Nově objevená propast v Ševčíkově závrtu u Vilémovic na Blanensku.

Nově objevená propast v Ševčíkově závrtu u Vilémovic na Blanensku.
FOTO: speleologická skupina Myotis

František Ševčík (1942-2017)

Rodák z Vilémovic získal v dresu hokejového Brna pět mistrovských titulů.
Křídelní útočník si zahrál na pěti světových šampionátech a zúčastnil se i olympijských her v Grenoblu v roce 1968, kde patřil do All Stars týmu.
V roce 2014 byl uveden do Síně slávy českého hokeje.
Závrt je terénní propadlina typická pro krasovou krajinu plnou jeskyní. Pod krasem jich zatím bylo objeveno 1134. Závrty odvádějí vodu z povrchu do podzemí, kde vymílá chodby, propasti a jeskyně.
Ševčíkovo jméno závrt, v němž se našla propast, nenese proto, že jde o sportovní legendu, nýbrž proto, že hokejista pocházel z Vilémovic a propadlina ležela na jeho poli.

František Ševčík coby československý reprezentant při utkání s USA.

František Ševčík coby československý reprezentant při utkání s USA.
FOTO: HC Kometa Brno

Ševčíkův závrt plný odpadků

Propast zatím nemá jméno. „Jaké dostane, to ještě nevíme. Původně jsme se jen dohodli se správou krasu, že závrt vyčistíme od odpadků, které do něj kdysi navezli lidé. Když jsme asi osm pytlů tohoto nepořádku vyvezli, zjistili jsme, že tunel na dně závrtu je propast,“ řekl Právu Jan Flek ze speleologické skupiny Myotis, která bádá v podzemí v okolí Vilémovic.

Propast v Ševčíkově závrtu u Vilémovic na Blanensku.

Propast v Ševčíkově závrtu u Vilémovic na Blanensku.
FOTO: speleologická skupina Myotis

Především podle podoby sklenic od hořčice, které se v proláklině mezi harampádím našly, jeskyňáři odhadují, že odpad vyvezli neznámí lidé do závrtu někdy v šedesátých letech minulého století. V hloubce tří metrů narazili jeskyňáři po odstranění odpadků na skálu.

Průvan zve dál do podzemí

Osm metrů masivu pak museli odstřílet s pomocí takzvaných nábojek. Po vyvezení sutě se v neděli dostali až do hloubky 33 metrů. „Zespodu profukuje průvan, což je neklamné znamení toho, že propast dál pokračuje. Jde v podstatě o komín ve vápencovém masivu. Předpokládáme, že na dně propasti je Malý výtok, potůček, který o kus dál vyvěrá na povrch společně s vilémovickými vodami a vtéká do ponorné říčky Punkvy,“ vysvětlil Flek.

Přestože jeskyňáři zmapovali pod povrchem krasu už stovky jeskyní a chodeb, mnohé prostory nejsou stále ještě probádány. V nedaleké Rudici tamní speleologická skupina pracuje na vyčištění obdobné propasti, momentálně pracovně pojmenované Tumperk. Vstup do ní je pod kanálovou vpustí. Pokud jsou propočty jeskyňářů správné, mohla by mít tato propast po vyčištění 185 metrů a stala by se tak nejhlubší suchou propastí v Česku.

 1,066 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..