57. Jaskyniarsky týždeň – Košarisko u Borinky – 17-21.8.2016, autor: Luboš

Dlouhé očekávaní slovenského setkání přátel podzemí se po roce opět naplnilo. Myotisáci se této události účastní už léta letoucí a letošní  57. Jaskyniarsky týždeň nebyl výjimkou. Štafetu organizace si tentokrát převzala ZO SPELEO Bratislava, která nachystala zázemí přímo v jejich místě působení a to v osadě Košarisko u Borinky na jižní části Malých Karpat.

V české výpravě z Moravského krasu dominují stejně jako loni členové Myotisu a Dagmary s přídavkem Zuzky od Speleohistoriků a Jirky Cenka z Bejčiny. Tradičně nechyběli ani  ZO 1-04 Zlatý Kůň z Českého krasu.

 Slavnostní příchod

Noční procházkou ze Svatého Jury přicházíme s Aldou v pozdních nočních hodinách ze středy na čtvrtek. Celý kemp byl ve spánkovém rozpoložení, takže se zbytkem české výpravy se vítáme až po ránu.

První společné ráno

Program exkurzí už jede v plném proudu a je z čeho vybírat. Máme na výběr z několika jeskyní Borinského systému a blízkého okolí, také Velké Prepadlé a povrchové poznávací exkurze.

Jdu do toho po hlavě a hned první den volím nejdelší exkurzi do Velkého Prepadlého. Jeskyně je morfologicky naprosto odlišná od všech jeskyní  Borinského systému. Je to ponorová jeskyně na aktivním vodním toku, kdežto Borinský systém(Stará Garda, Majkova, Jubilejná) je převážně soustava tektonických puklin a rozsedlin často uměle rozšířených na průlez člověka.

Velké Prepadlé - za vodopádem

Charakter jeskyně Velké Prepadlé jsou všudypřítomné erozní znaky (kanálovité a meandrující chodby s ostrými břity, facety…). Celková délka tohoto systému je 1755 m a denivelace 70m, což je od r. 2014 (až) druhá největší jeskyně Borinského krasu. Nakonec se ukázalo, že tohle byla asi nejzážitkovější a fyzicky nejnáročnější  exkurze, která tu byla k dispozici. První den ji absolvovala asi dvacetičlenná skupina. Část šla po Starý sifon a část až na samý konec  k jezeru Rozčarování.

Ke Starému sifonu

Velké Prepadlé - před Vánočním sifonem

Exkurze začíná krásným vodopádem v hlavní studni asi 15 m hluboké. Až po Starý sifon je vše perfektně vystrojené žebříky, roxory a plošinami.

Velké Prepadlé - studna s vodopádem

Ta správná prdel začíná až Silvestrovskou chodbou před Vánočním sifonem k jezeru Rozčarování. Leze se tam natolik příjemně, že k jezeru dolezl akorát průvodce semnou v závěsu. Poslední exkurzní den už tam nedolezl ani průvodce. J Člověk se tu hrabe téměř kolmými puklinami obalenými bahnem a není stavu se odsud vyhrabat. Hrozná prča….nedovedu si představit sem transportovat jakýkoli materiál. Z jeskyně jsme se dobytí jak psi vyšourali asi po šesti hodinách.

Velké Prepadlé - Jezero Rozčarování

V pozdějším odpoledni si dělám zálusk na dvě menší volně přístupné jeskyně P-5 a Silnického. Naštěstí se alespoň Zuzu přidala na průzkum semnou. To se velmi hodilo, protože z dopolední povrchovky přesně věděla, kde jsou vchody.

P-5 je čisté prodírání se závalem pouze pár desítek metrů a Silnického jeskyni jsme neprošli celou, protože po předchozí spršce v P-5ce jsme byli zmrzlí jak hovna, tak bylo rozhodnuto k ústupu.

Prodírání v jeskyni P-5

Téměř veškerý volný čas, který nebyl stráven v jeskyni plynul v jediném zdejším hospodském zařízení Zapadnutý Kút, kde se standartně pilo a veselilo do ranních hodin.

Hospůdka Zapadnutý Kút

Těžká rána opilcova jsou na těchto setkáních běžnou samozřejmostí, nicméně Myotis i Dagmar, jakožto zkušení opilci, stojíme v 9:00 připravení na páteční exkurzi.

Znovu si každý vybral podle svého gusta. Já s Aldou jdeme Borinský systém. Přechod z Majkove jeskyně do Staré Gardy. Část Dagmary volila Velké Prepadlé a dále byl zájem i o Korálovou chodbu ve Staré Gardě.

U vchodu do Majkove jeskyně

Borinský systém se už téměř dva roky může pyšnit titulem nejdelší a nejhlubší jeskyně Borinského krasu. Poté co v listopadu 2014 byla propojena Stará Garda s Jubilejnou jeskyní, má tento systém slušných 1915m a denivelaci 103m.

Přechod Majkové jeskyně byl opravdu poměrně akční. Choďák to evidentně nebyl. Spousta úzkých průlezů horizontálních i vertikálních s občasnými pomocnými provazáky, či uzlíkatými lany. Obdivuhodné bylo hlavně úsilí místních jeskyňářů v postupování touhle zapeklitou dírou. Většina úžin je tu uměle rozšířená na průlez člověka, což muselo zabrat několik let usilovné práce.

 

Prolézání Majkovy jeskyně

 

Starou Gardu procházíme přes Polnočný dóm a Turčianskou zahrádku až do síně Strachu. Zde je velká křižovatka s Hilti puklinou, kterou si dokážu představit v barvách po absolvování Majkové jeskyně. My ovšem pokračujem k východu, kde o spoustu dalších ‘‘Hilti‘‘ puklin a průlezů také nebyla nouze.

Stará Garda - sieň s Kučeravými kvaplami

Stará Garda - průlez Žabí koleno ke Studni s vodopádem

Hlavně Merkaptánova puklina, která se na současný průlezný stav rozšiřovala 5 let. Neskutečné dílo. Cestou náš průvodce nezatajil poslední objevy v podobě dalšího ‘‘Hilti‘‘ průlezu Žabího kolena do Studně s vodopádem. Vodopádu jsme se nedočkali, což je škoda, protože když to teče, tak to musí být nádhera. Holt je sucho. Na závěr exkurze nás průvodce ještě seznámil s jejich dlouholetým pracovištěm s názvem Fragment meandra. Je to poměrně velká meandrující horizontální chodba (dá se v ní jít mírně ohnutý), která je v plném profilu zasedimentovaná. V dalších postupech brání nedostatek aktivních lidí, jak už bývá u jeskyňářských skupin zvykem.

Stará Garda - Merkaptánova puklina

Stará Garda - chodba Fragment meandra

Zbývalo už jen vystoupat na povrch 50 výškových metrů přes Dóm Netopýrů a Černý dóm.

V pátek byl opět nádherný slunečný den a bylo by škoda celý JT strávit pouze v podzemí, když jsou tu možnosti i pěkných turistických výletů po okolí. Odpoledne se chystám na asi 5 km vzdálenou zřícenu Pajštún, tak jdu čekat na ostatní do Zapadnutého Kúta, až se vrátí z exkurzí. Třeba se někdo přidá.

Cestou na Pajštún

 

Nepřidal se nikdo, takže rychlochůzí mažu hezky čistým lesem na hrad, abych se nevrátil za tmy. Rozhodně stálo za to, se dokopat k návštěvě Pajštúnu. Je to velmi rozsáhlé torzo hradu z jedné strany posazené na skalním masivu. Je tu taky nečekaný výhled do okolí.

Zřícenina Pajštún

Jedna z mnoha trosek z Pajštúnu

Po návratu ze skromného poznávacího výletu dobrovolně a rád usedám ke smečce přátel v hospodě a začneme rozjíždět ten starý známý nekonečný příběh…  Hurá do bezvědomí.

Na sobotní program jsme si téměř celá jižní Morava vymrčeli exkurzi do jeskyně Sedmička s podmínkou,že chceme až na konec za Tiffanyho puklinu do Výstavní síně.

Jeskyně Sedmička - Skalnatý dóm

V devět ráno tedy vyráží účastníci z Moravského krasu všichni společně. Zezačátku je nás mnoho, protože část výpravy jde pouze základní okruh do Velkého dómu. Po prozkoumání části Bahenní chodby s převýšením 40 m, se naše skupina odtrhneme od zbytku a pokračujem v prodírání se z Velkého dómu různými průlezy a pěkně vyzdobenými úžinami a meandry do Tiffanyho pukliny, kde je asi nejhezčí výzdoba jeskyně. Odtud se postupně jeden po druhým protlačíme do Výstavní síně.

Meandrová chodba - někde mezi Velkým dómem a Tiffanyho puklinou

Sedmička - Výstavní síň pod komínem

V této koncové prostoře jeskyně stoupá asi 10m vysoká studna, kterou jsem samozřejmě vylezl, ale nic neobjevil J. Přímo pod studní spácháme společné foto a hrnem to zpět na povrch stejnou cestou. Já to hrnul ven první a dohrnul to až do šílenýho labyrintu křižovatek, kde zjišťuji, že jsem úplně někde v prdeli a zamnou nikdo. Víc než půl hodiny se tam motám jak špína v kýblu a nakonec mě stejně musel jít vysvobodit průvodce, protože všichni už čekali venku. Bylo vidět, že přesně věděl, kde mě hledat. Asi se tu ztrácí často J. Po úspěšné speleozáchraně a další exkurzi, která opět stála za to, míříme přímo do hospody doplnit tekutiny a řádně se připravit na odpolední speleofotbal.

Příprava rozhodně nebyla podceněna a na hřišti to bylo vidět.

Speleofotbal - poločas a vyřízení hráči

Stejně jako loni, proběhlo utkání Slovenko – Česko.  Oba dva týmy potily krev a daly do toho všechno. Běhání po třech dnech v lihu spoustě lidem nedělalo příliš dobře. Byl to vyrovnaný zápas a drama vyvrcholilo až 3 minuty před koncem, kdy Češi zvýšili na 4:3 a skóre udrželi do konce. Pro publikum následovaly penalty, které rozhodly až poslední střely gólmanů našeho Dušana se Slovenským  protějškem. Penalty dopadly 1:0 pro Slovensko.

Speleofotbal - společná muži

Po mužském dramatu si to ve fotbale rozdaly i ženský a byl to krásný fotbal.  Po sestrovražedném klání Slovenky zvítězily.

Speleofotbal - společná ženy

 

Je pozdní odpoledne a setkání se pomalu chýlí do konce. Následuje závěrečná vatra se společným posezením a vynikajícím gulášem. Poslední zábava u závěrečného ohně se táhla do noci a někteří to táhli téměř do rána.

 Závěrečná vatra

The end

 

Nedělní dopoledne nezbývalo už nic jiného, než balení, loučení a cesta domů.

  1. Jaskyniarsky týždeň v Borince předčil veškerá očekávání. Začínalo to tak nenápadně. Ta prázdná louka při příjezdu mě trochu vyděsila, ale z této akce se vyklubal naprosto nezapomenutelný speleosraz. Vynikající zázemí a všechno bylo po ruce. Skvělá stylová hospoda i s jídlem 100 metrů od stanu. Veškeré exkurze pár minut chůze od tábořiště. Zdejší jeskyně asi největší překvapení. Kdo by to byl čekal, že takový zapadlý malý kras nabídne dvoukilometrové systémy s exkurzemi na půl dne prolízání. Ve volném čase možnosti turistiky po zajímavostech v okolí či volně přístupné díry, zkrátka program si mohl naplánovat každý sám. Byla možnost poznat další pro většinu z nás doposud neznámý kras a mám dobrý pocit z toho, že jsme této příležitosti využili. Stálo to za to a o zábavu nebyla nouze. Jsem stále utvrzenější, že má smysl na tyhle akce jezdit a budem v tom pokračovat i nadále. No…laťka je nastavená hodně vysoko, tak uvidíme kam se podíváme za rok.

Jménem všech účastníků ze ZO 6-21 děkuji jeskyňářům (a hlavně jeskyňkám) ze SPELEO Bratislava za organizaci a příjemně strávený čas. Bylo nám s vámi fajn!

 

Účastníci ZO 6-21 Myotis – Luboš, Alda, Semišák, Dušan, Bohouš

Účastníci ZO 6-08 Dagmar – Matouš, Aranka, Jéňa, Kuba

Účastník ZO 6-26 Speleohistorický klub Brno – Zuzu

Fotogalerie na rajčeti: http://trtislav.rajce.idnes.cz/Jaskyniarsky_tyzden_2016_-_Borinka%2C_Kos…

Čerpání: http://sss.sk/index.php

       http://speleobratislava.webnode.sk/

Termín: 17.8.2016 – 21.8.2016

 815 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..