Den Země – Víkend ve znamení úklidu 23-24.4.2021

Vůbec se nemusím tajit tím, že jsem bordelář. Navíc v rámci naší skupiny si nikdo nemáme co vyčítat a docela si navzájem rozumíme. Ovšem je všeobecně známo, že v každém bordelu má někdo svůj pořádek, a proto úklid může někdy znamenat nepředstavitelný chaos a zmatek.  Proto je lepší do toho někdy nezasahovat.

Ve volné přírodě je to, ale úplně něco jiného. V tomhle smyslu můžeme mít svědomí čisté, protože náš nepodřádek nepřekročí práh našeho chlíva .  Existuje bohužel mnohem horší sorta lidí a to jsou ti, kteří uklízí pouze před tím svým prahem  a bordel vyhazují do lesů a podél cest.

Každoročním výročím “ Den Země“  se to dobrovolné organizace a milovníci přírody snaží eliminovat. Poněvadž k přírodě máme hluboký vztah, a také milujeme okolí  Moravského krasu, tak jsme se také účastnili letošní akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko – Rok jeskyní a krasu 2021“.

Dostali jsme od SCHKO tipy na pár míst v blízkém okolí Vilémovic, kde by bylo dobré uklidit.

Už v týdnu proběhl úklid komunálního odpadu po cestě na Strážnou, kde se nasbíralo půl druhého pytle odpadků.

V pátek odpoledne jsme se věnovali úklidu Lažánecké jeskyně od střepů, a také odpadky před jeskyní. Prvních 10m vstupní horizontální chodbičky včetně portálu bylo poseté drobnými střepy od skleněných lahví. Snažili jsme se to vysbírat zodpovědně. Procházeli jsme to několikrát, ale stále se tam občas něco leskne, protože střepy o zrnitosti 1mm sbírat nejde a zamést také ne, protože podlaha je tvořená štěrkem. Pořezat by se tam snad už nikdo neměl.

Před jeskyní jsme chtěli odklidit odpadky, ale zjistili jsme, že pod listím a tenkou vrstvou hlíny se nachází celá skládka. Odpadky všeho druhu. Plasty, sklo, železo, boty, oblečení a s jistotou bychom tam naplnili půl kontejneru. Z toho důvodu jsme posbírali pouze odpadky po povrchu, a pokud bude tendence to do budoucna kompletně odklidit, tak to bude vyžadovat zvlášť akci jenom sem.

V sobotu proběhla úprava povrchu v závrtu č.18. Zborcená šachta byla překrytá kompletně vyhnilými deskami a trámy a hrozilo, že by tam mohla propadnout zvěř, nebo náhodně procházející opilý jeskyňář, vracející se přímou čarou z čochu. Shnilou výdřevu jsme kompletně sházeli dolů, takže není kam padat. Automobilovým navijákem se nám podařilo vytáhnout bočnice, které tu zůstaly ještě po vyprošťovací záchrané akci zavaleného jeskyňáře. Bočnice byly z nějakých lisovaných lepených desek, které by se rozkládaly asi stejně dlouho jak plast.

Zbytek dne jsme strávili na starém Lažáneckém vodojemu. Zde jsme likvidovali plot ze starého zkorodovaného pletiva včetně sloupků. Pletivo už zarůstalo do stromů a tam kde leželo, tak zarůstalo do trávy. Na stahování plotu jsme opět využili předsedovo auto s navijákem. I přes pár komplikací se plot podařilo kompletně odstranit a dopravit na místo organizovaného odvozu.

Tak…tímto jsme poděkovali matičce Zemi , mějte se, jak chcete a příště už za sifon!!

 843 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..