Dvě „bezesné“ noci na Dagmaře 29-31.7.2016, autor: Luboš

Poslední  červencový víkend byl rezervován spřátelené skupině Dagmar. Konala se tu menší oslava Šlimcových narozenin a zároveň bylo v plánu zabádat v jejich hlavní stejnojmenné  jeskyni kousek za boudou. Z Myotisu se účastnil pouze Fox a Já. Aleš nedorazil, protože si užíval celý týden v Jánské dolině na Slovensku.

Po příjezdu v pátek večer, základna byla zamčená a nikde nikdo. Po naivním pokusu hledat někoho v jeskyni, mířím přímo do lomu Velká Dohoda.

 

Zde už zábava jede v plném proudu. Proběhlo přivítání a degustace zdejší nabídky aperitivů a výčepu. V pozdním večeru ještě stíháme menší exkurzi do propadání  V Jedlích. I v takové megadíře, která má možná 50m chodeb jsem dokázal minout 80% jeskyně. Nápravu si nechám na druhej den.

V sobotu se začalo s pracemi na lanovce z Dómu nádob do Jezevčí síně a poněvadž není moc lidí potřeba, tak beru 3 lidi na exkurzi po Dagmaře.

 

Fox s Veronikou absolvovali pouze dóm Konce a Staňa Chovanec semnou pokračuje do jižní propasťovité části.

 

Po cestě nafotíme pár dokumentačních fotek a zkontrolujem hladinu vody ve Druhé propasti. Exkurzi zakončíme v Perlovém dómu a poté, co si prolisuju hrudník do síně Štíhlých Mužů, vracíme se na povrch.

 

Odpoledne má Matouš domluvenej georadar do propadání V Jedlích pro zjištění místa a hloubky potenciálního druhého vchodu. Při té příležitosti jdu prošmejdit zbytek jeskyně, který jsem včera minul. Bylo pro mě překvapení, jakej labyrintek se z toho vyklubal. Propadání V Jedlích je propad Jedelského potoka, který je soutokem severního a jižního pramene vyvěrajících necelý kilometr opodál. Podle všeho má historicky na svědomí i jeskyni Dagmar. Chodby jsou bez výzdoby, ale korozní a erozní činnost vody tu udělala za dostiučinění.  Nejvíce mě zaujmula chodba hranatého tvaru vypadající na první pohled, jak střílená štola.

 

Uvnitř jeskyně se voda hltá hned na několika místech a pracoviště je to určitě perspektivní. Jen ta těžba je tu náročná.

V jeskyni Dagmar se ještě odpoledne těžily kameny z Jezevčí síně na povrch a napnula se lanovka.

Navečer probíhá poslední větší pracovka a to konečně těžba závalu v sondě Pod Kaplí, která skončila až nečekaným úspěchem. Objev bude brzy. J

 

Na závěr dne se velká část vydává k Němcům na chálku a noční koupel do Ostrovského rybníka.

Následovala už jen obvyklá zábava u ohně do ranních hodin.

Neděle byla po všech těch pracích exkurzní den. Maty měl domluvenou návštěvu sondy Pod Jedničkou a Fox jeskyni Spirálku. Poněvadž sondu Pod Jedničkou znám a Spirálku ne, tak volba je jasná. Rád se podívám do další části Amatérského systému na větvi Bílé Vody. Spirálka byl taky první úspěch dosažení aktivního toku Bílé vody mezi propadáním do Nové Rasovny a Macochou. Mohutná propast hned pod 14ti metrovou vstupní šachtou je opravdu vzdušná a působivá. Hloubka 67 m od povrchu.

 

Exkurze byla pojata dosti nenáročně vzhledem ke zdravotním indispozicím některých členů. Procházíme pouze hlavním tahem k odtokovému sifonu, k Dutému krápníku a Říční chodbě. O famózní výzdobu podél celého hlavního tahu tu není nouze.

 

Tím je Spirálka velmi dobře známa a je to tu velice fotogenické.

 

Exkurze samozřejmě stála za to, ale snad někdy příště bude možnost do prostor nad Modrým komínem či Spojnicí do Pikové Dámy s trochou skotačení. Spirálka a Pikovka dohromady mají něco kolem 3km chodeb a druhou jmenovanou byla možnost poznat letos v únoru.

Po exkurzi se jdu rozloučit s Dagmarákama do lomu a tím nemilosrdně končí další speleovíkend v našem milovaném Moravském krasu. Kubovy narozeniny se řádně zapily, udělalo se kus práce a opět jsme něco nového viděli. Není co dodat, zkrátka bohatě využitý čas.

Fotky na rajčeti:

http://trtislav.rajce.idnes.cz/Vikend_na_Dagmare_-_29-31.7.2016/

Čerpání:

http://www.planivy.cz/index.php?page=planivy&section=jeskyne

 

Termín: 29.7.2016 – 31.7.2016

 608 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..