Svatá Helena – Čerpací pokus v jeskyni Alibek 15 – 19.11.2017, autor: Luboš

Zaplavený Alibek při čerpání

  1. listopad je každoroční příležitost pro nějakou kratší podzimní výpravu, nebo expedici. Přidáme nějaký den dovolené a pětidenní akci máme na světě. Tentokrát proběhla letem světem rychloakce do Rumunského Banátu. Dala se dohromady perfektní grupa známých a osvědčených lidí z několika jeskyňářských skupin z Moravského krasu.

Hlavní tahouni výpravy ze skupiny ZO 6-25 Pustý žleb už ve zdejším okolí mají velké objevitelské úspěchy hlavně v podobě 2 km dlouhé jeskyně Jasanka. Tentokrát byl v plánu čerpací pokus vývěru Velebný Žlábek, neboli  Alibek. Ten se nachází po pravé straně údolí vedoucí od Sv.Heleny směrem k Dunaji.

Vývěr Alibek a natahaný materiál.

Asi před deseti lety se tu pokoušeli  Honza Sirotek s Vítem Kamanem o potápěčský průzkum, ale jeskyně končila v obtížně průlezné chodbě. Počítá se s tím, že za sucha bude možné se dostat dále.

Samotná cesta k jeskyni nebyla žádná sranda. Poněvadž bylo potřeba tam nanosit spoustu těžkých věcí  (čerpadla, centrála, hadice, kabeláž), bylo potřeba dostat se co nejdál autem.  Jediný, kdo měl pro strach uděláno byl samozřejmě Siroťák, který svoji  kobylu XC 90, dopravil až k jeskyni. Staženou prdel jsme měli všichni.

Volvo pod jeskyní

Ve čtvrtek se tedy podařilo všechno potřebné vybavení dopravit k jeskyni a v pátek mohla akce vypuknout. Od vchodu k sifonu to bylo asi 100m horizontální chodby. Hadic nebylo mnoho. Voda se  čerpala ze sifonu rovnou do přístupové chodby, odkud naštěstí pěkně odtékala až ke vchodu.

Sifon před čerpáním

20m za vstupem se tvořila hlubší kapsa vody, kde bylo připraveno další čerpadlo pro případ, že by se to začalo nějak moc zavírat. Popřípadě pokud by se voda začala vracet zpět. Nakonec nebylo potřeba a voda plynule odtékala od sifonu celou jeskyní až ven. Sice byla celá jeskyně zatopená, že místy bylo po prsa vody, ale na to jsme byli vybavení.

Hlubší kapsa s připraveným druhým čerpadlem

Hladina klesala poměrně pomalu. Čerpat se začalo asi ve 14:30 odpoledne. Kolem 22:00 večer byly odčerpány asi 3 výškové metry hladiny a za doprovodu hlasitého dunění, bublání a chrochtání se začíná objevovat strop s chodbou.

Podél stěn bylo usazeno spousta bahna a postupným klesáním hladiny se to všechno sesouvalo dolů. Výsledkem potom bylo, že na dně zůstalo přes metr sraček naprosto úžasné konzistence. Naše malá kalovka už to nebyla schopná čerpat a pohybovat se v tom taky nedalo moc dobře. Mezi stropem a hladinou bylo místa akorát na hlavu.

Strop také nebyla kompaktní skála, ale jakási drolivá hornina. Nejspíš to ani nebyla hornina ale jen nějaké ztvrdlé sedimenty. Za co se člověk chytil, to hned upadlo. Anděl jako správný sebevrah naplaval alespoň 2 metry dopředu. Tam se hodně rychle porozhlédl a vrátil zpět. O kousek dál, co se podařilo dostat, byl strop kompletně utržený.

Sifon po odčerpání 3m hladiny

Chodba dál byla vidět, ale život nám byl příliš drahocenný na to, abychom se pokoušeli dostat dál. Označili jsme to za životu nebezpečné a akci odpískali.

Asi v 11 hodin večer končíme a všechny věci jsme vytahali z jeskyně ven.

Horizontální chodba jeskyně Alibek

Značně vymáchaní a vymrzlí ještě decentně opláchneme husté bláto řidším blátem a odcházíme do tepla.

Jeskyně s námi opět vydrbala. Akce je ukončena, takže v sobotu máme volnější den. Je potřeba pouze znovu absolvovat jízdu k jeskyni a odvézt všechny věci. Po zbytek dne máme možnost v poklidu vstřebávat atmosféru Rumunského Banátu. K tomu samozřejmě neodmyslitelně patří udělat zde nějakou tržbu u místních obchodníků. U starého známého pana Štěpničky jsme se pochopitelně rozšoupli a jinde zase nakoupili zásoby poctivého kozího sýru.

V neděli úklid a odjezd domů.

Objevy se nekonaly, ale výprava to byla vydařená. Takhle končí značná většina pokusů se někam prorazit a člověk s tím tak nějak musí počítat. Nikdo nemůže očekávat, že se něco dělá na jistotu. Důležitý je, že zkoušíme. Nehážeme flintu do žita a budeme zkoušet dál. Příště to může být všechno jinak. Úspěch nás rozhodně vždycky namotivuje, ale neúspěch přece ještě víc!

  • Účastníci akce:

ZO 6-25 Pustý žleb – Honza Sirotek, Vít Kaman, Petr Celý, Jan Gajdošík

ZO 6-22 Devon – Marika Kučerová

ZO 6-07 Tišnovský kras – Honza Vašík

ZO 6-13 – Jihomoravský kras Mikulov – Vojtěch Pazderka

ZO 6-21 Myotis – Luboš Trtílek

Termín: 15.11.2017 – 19.11.2017

 1,071 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..