Dubnové počínání na Myotisu, autor: Luboš

Během uplynulého měsíce se za našich služeb nic zásadního neodehrálo, ovšem v krasu jsme se někdo otočili téměř každý víkend.

A nejen v Moravském, protože hned první dubnovou sobotu 2.4.2016 odstartovala návštěva Zbrašova a Hranického krasu.

V dubnu se otevírají Zbrašovské Aragonitové jeskyně pro veřejnost, tak jsme samozřejmě nemohli vynechat prohlídku. Taky proběhl průzkum menších jeskyněk podél chodníčků ve stráni pod správní budovou.

 

Já, Alda a Dušan dojeli vlakem, takže jsme si udělali vycházku do Hranic cestou necestou. Přece nepůjdeme 300 metrů obcházet Bečvu přes most, když ji můžeme přebrodit že?

Po cestě nebyla vynechána opravdu zážitková jeskyně U Tratě (díra do země s prostůrkou 2×3 m), Hranická propast, zřícenina Svrčov a vyhlídka U sv. Jana. Jo a taky ještě hospoda 🙂

 

V Hranicích se loučíme s Dušanem a Já s Aldou jedem na boudu do Vilémek.

Následující víkend v sobotu 9.4.2016 proběhlo na Myotisu školení jednolanové techniky.

Přijelo mnohem víc lidí, než bych čekal. Ne kvůli školení, ale taky máknout do jeskyně. Objevil se tu i Čerčil s Bohoušem, Alda, Martin, Helena od Aldy a asi 4 další návštěvníci.

 

Dopoledne proběhla po dlouhé době pracovní akce na Agrisu. Já se neúčastnil, protože školení bylo domluveno na 14. hodinu odpoledne a já mohl dorazit až na školení. Kluci přišli z Agrisu zmáchaní, jak když princ Velen zapíchl Mrakomora, protože odněkud ze závalu se provalila nějaká naakumulovaná voda. Většina lidí byla v tu chvíli dole, tak je to tam trochu propláchlo. Asi to mohl být docela zážitek. 🙂

Po druhé hodině dorazili na základnu.

Školení pro nás Aleš domluvil u kamaráda Zdendy, který je armádní záchranář. Někteří jsme to potřebovali jako sůl. Nejvíc asi já a Martin, protože na laně jsme se zatím moc nepohybovali. Proběhla nějaká teorie, popisování vybavení a zásady bezpečného pohybu na laně. Teda dokud se do toho nevložil Bohouš a nezačal hájit svoje vlastní metodiky lezení a jeho vlastnoručně vyrobené vybavení nepodléhající certifikaci. 🙂

Po teorii, jsme šli slaňovat nanečisto do parčíku před základnou, kde ještě byla možnost stát nohama na zemi a navečer odjíždíme absolvovat praktickou část na vystrojenej trenažér na Býčí Skálu.

 

Dalo mi to hodně. Konečně se mi na laně někdo věnoval a říkal správný postupy, jak se má co dělat. Byla možnost si vyzkoušet klasické přepínky, kousek vodorovného traverzu (nebo spíš takovej průvěs), překonávání uzlu a podobně.

Na neděli Helča domluvila pro zájemce exkurzi do Barové jeskyně.

Třetí dubnový víkend se na Myotisu nedělo nic. Byl jsem na sobotu zvanej ke speleohistorikům na bečku Zuzky. Zváno bylo více Myotisáků, ale z různých důvodů neměli možnost dorazit. Jel jsem tam už v pátek a při té příležitosti se s nimi účastnil úklidu Moravského krasu. Sbírali jsme odpadky podél silnice na trase Ochoz – Hostěnice. Nasbíralo se asi pět pytlů odpadků. Čekal jsem, že to bude horší.

 

Po úklidu nešlo vynechat návštěvu restauračního zařízení Pod Hádkem, kde jsme se nakonec sešli všichni účastníci úklidu. Odpoledne už vypukly přípravy na večerní narozeninovou párty, která byla perfektní. Sešlo se ke dvaceti lidí z nějakých šesti skupin a bylo veselo. Žvanilo se, opejkalo, békalo se a chlastalo. Zezačátku pohodově a klasicky u ohně, ovšem v raních hodinách se do kytar opřeli Reprák s Kučou a to byl teprve námrd přátelé. Ti dva řezali do kytar, že struny praskaly a všichni jsme z plna hrdla řvali songy od Záviše, Tiché dohody a všechno možný. Náhle jsem ztratil hlas 🙂

V neděli nás Hadař naverboval na Býčí Skálu. Mě, Zuzku a Béďu z Ochozské. Protáhl nás Kokosovou chodbou a proběhl vážný pokus nacpat se do objevu v Citrónové chodbě. Máme alespoň novou informaci, že za průlezem je asi 8-10 m hluboká úzká propástka, která vypadá lezitelně, ale bál jsem se tam proklouznout. Je potřeba se nacpat do úžiny na hranici průleznosti, zlomit se do pravýho úhlu a vpadnout přímo do propástky. Morál mě tam nepustil, protože nevím jak bych to lezl zpět. Ale byla to prča.

 

Jsme přece v Bejčině a exkurze nemůže končit suchým overalem. Hadař nás tedy dotáhl ke Břitu, kde už samotný ponor pod vodu namotivovala asi Zuzka. No a když už do toho šli ti dva dobytci z jihu, tak nebudu kazit srandu a potopil jsem se taky. Po exkurzi a kořalce jedem domů.

Jak lépe zakončit článek než speleofórem. 22-24.4.2016 se uskutečnilo dlouho očekávané jeskyňářské setkání ve Sloupě. Účast Myotisu byla silná: (Já, Aleš, Semišák s Patricií, Bohouš, Dušan, Martin, Martina, Lukáš, Laďa, Fox, Adam…). Jestli jsem na někoho zapomněl, tak se omlouvám.

Pátek posloužil hlavně jako aklimatizační den. Bylo potřeba se dostat na tu správnou hladinku

 

V sobotu jsme se rozjeli každej někam jinam. Já si půjčil klíče od Vintok, Bohoušek si zajistil klíče od Společňáku a jeli jsme strávit část soboty do jeskyně. Semnou šli ještě tři lidi. Zuzka (6-26), David (6-07) a ještě nám Kuba přidělil jednoho zájemce, který už nevím jak se jmenoval. Omlouvám se, jestli to čteš, tak se ozvi a doplníme tě:-). Samozřejmě exkurze nebyla zadarmo a dostali jsme za úkol spustit nějaký betonový pažnice dolů do jeskyně. Exkurzi i pracovku všichni zvládli bez zaváhání.

Po návratu už to ve Sloupu vřelo. Hlavní atrakce Tišnovská róra byla v obklopení zájemců. Užil jsem si ji taky dostatečně. Řekl bych. :-). Odpoledne jsem ještě skouknul přednášku o Mexiku a expedici Medúzu a posléze už následovala kulturní zábava.

V neděli se opět Myotis roztrhal do více skupin. Alda měl nachystanou exkurzi do Skleněných dómů v Punkevních jeskyních a Fox prováděl partičku do Rudického propadání.

Já, Aleš, Lukáš, Bohouš, Martin a Dušan jsme upřednostnili slaňovací akci do Skleněných dómů.

 

Však proto taky probíhalo školení v SRT před dvěma týdny, tak by byla škoda toho nevyužít. Byla to třešnička na dortu. Jedna z nejlepších exkurzí co jsem kdy absolvoval. Výzdoba úplná fantazie. Nebudu to tady nijak básnit. To je prostě potřeba vidět.

 

No a duben utekl jak voda. Nestačil jsem ani vystřízlivět od posledního článku a měsíc je v prdeli.

Příští společná akce bude asi v půlce května v Beskydech. Jestli bude o čem psát, tak zas vybliju nějakej článek. Zatím zdar.

 

Fotky ze Speleofóra a ze Skleněných dómů na rajčeti:

http://trtislav.rajce.idnes.cz/Speleoforum_2016_a_Sklenene_domy_v_Punkev…

Termín: 2.4.2016 – 24.4.2016

 606 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..