Víkendovka pod Landrovcem a Beckovská jaskyňa 15 – 17.9.2017, autor: Luboš

Palova salaš a společné foto.

Vzájemné návštěvy Tišnovských jeskyňářů a Čachtické skupiny ze Slovenska, kterých se obvykle účastním nejsou nic výjmečného. Tentokrát jsme dostali pozvání my. Součástí této akce byla také oslava 65. narozenin čachtické žíjící legendy a neohroženého jeskyňářského terminátora Pala (Picmena) Pospíšila, takže se to všechno odehrávalo na jeho vlastní salaši v kopci nad Zemianském Podhradiem.

Dorazili jsme v pátek pozdě večer ve čtyřech kusech. Já, Michal Doležel a otec se synem Bednářovi. Kdo by to byl čekal, že na verandě kolem stolu bude chlastat tlupa Dagmaráků a občas mezi nimi je vidět i někdo z Čachtic. Docela příjemné překvápko. Z toho bylo jasné, že akce bude mnohem větší, než se předpokládalo.

Sonda poblíž jeskyne Pod Landrovcem

V plánu byla pracovní akce na jednom bezejmenném pracovišti kousek vedle jeskyně Pod Landrovcem. Toho se ujali Michal s Davidem a další čtyři lidi včetně dvou jeskyňářských seniorů.

Ostatní jsme zdrhli na exkurzi Beckovské jeskyně. Bylo to trochu nedorozumění. Myslel jsem, že se brzy vrátíme a odpoledne vystřídáme partu na pracovce. To se ovšem nevydařilo, takže to dopadlo tak, že mlaďoši jsme šli očumovat pěknou jeskyni a senioři tahali kýble na pracovce. Za to mě pak samozřejmě právem zjebali.

Na pracovní akci se postoupilo o nějaké dva metry dále. Nic nového podle informací to nepřineslo, nicméně neprůlezným otvorem je vidět dále a slabý průvan je cítit.

Beckovská jeskyně nám určitě v paměti zůstane. Je to malá jeskyňka 150 metrů dlouhá, ale hloubka 70 metrů není málo. Exkurzi jsem si osobně velice užil. Bylo tu vše co má správná jeskyně obsahovat. Propasti, úžiny a naprosto originální excentrickou výzdobu. Po překonání dvou kratších studní se ocitneme přímo nad působivou 25m hlubokou propastí s názvem Majkův dóm.

Sestup propastí Majkův dóm

Už po cestě je vidět na stěnách starší sintrová výzdoba.

Po následném zkoumání všech odboček a pracovišť pokračujem dále takovou spojnicí až pod 11m vysokou studnu, která ústí do nejkrásnějších prostor jeskyně a to je Krystalová chodba zakončená Krystalovou síní.

Studňovitý komín ústící do Kalcitové chodby.

Zde jsou nádherné ukázky medově zakalených krystalů, ale hlavně excentrická výzdoba nejbizarnějších tvarů. Tato síň také patří mezi poslední objevy jeskyně.

  Excentrická výzdoba Kalcitové síně   Excentrická výzdoba Kalcitové síně

Po návratu v odpoledních hodinách už na salaši voněl Palův usilovně připravovaný guláš. Staří chlapi to prostě umí. O tom není pochyb.

Navečer ještě nenasytná komorní skupinka toužíme, alespoň po krátké pracovní Akcičce a exkurzi v jeskyni Pod Landrovcem. Máme ji tu, co by kamenem dohodil, tak by byla škoda toho nevyužít.

Ještě, že se tak stalo, protože tato 275m dlouhá jeskyně z velké části vykopaná v plném profilu měla svoje osobité kouzlo. Ze startu došlo asi na hodinovou tahačku lóden, ale následně proběhla kompletní exkurze Staré, Nové a Horní chodby. Ta těžba tu musela být prostě masakr. Všechny chodby leží na úzkých puklinách, které obvykle končí neprůlezně. Pro některé účastníky se ukázaly jako neprůlezné i průlezné časti.

Úzké puklinové chodby v jeskyni Pod Landrovcem.

Nevynechali jsme ani 7m hlubokou studnu Mlokáreň, kde jsem viděl minimálně tři Salamandry.

Na závěr večera už jen spěcháme na onen guláš a večerní tlachání o všem možném i nemožném. Na neděli už zbylo pouze balení a odjezd v dopoledních hodinách. Nezoufejme! Do Čachtic přijedeme zas. Navíc za 14 dní nás čeká společná expedice do Francie, takže se ještě máme rozhodně na co těšit.

Termín: 15.9.2017 – 17.9.2017

 1,082 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..